Poznajmy Pszczoły

Poznajmy bliżej tych, którym pomagamy – pszczoły. Czekając aż wyrosną i zakwitną kwiaty miododajne, poczytajmy trochę o ich budowie, zwyczajach, znaczeniu. Pewnie zastanawialiście się na przykład, dlaczego pszczoła żądli, jak długo żyje, albo czy jak to się dzieje, że bzyczy. A może macie inne pytania?

Pszczoła jest przez wiele osób nazywana Królową owadów.

Pszczoła miodna, to rzetelna pracownica, nigdy nieustająca, skutecznie dążąca do wyznaczonego sobie celu. Możemy śmiało powiedzieć, iż to dzięki niej otrzymujemy niepowtarzalne dary natury.

Miód to unikalny i nieoceniony produkt pszczeli, ale rola owadów zapylających kwiaty, a w tym pszczół jest olbrzymia. To właśnie dzięki tym owadom mamy co jeść.

Mówi się, że gdy wyginą pszczoły człowiek będzie żył jeszcze tylko 4 lata. Ale dlaczego?

W okresie zapylania podstawowym zadaniem pszczoły jest zbieranie pyłków kwiatowych oraz nektarów, podczas tychże codziennych „pszczelich” czynności dochodzi to zapylania (zapładniania) kwiatów. Dzięki temu kwiaty mogą zrodzić “owoc życia”.

Poznajmy pszczoły odcinek 2

To właśnie około 85% roślinności na świecie potrzebuje do rozmnażania owady zapylające. Bez nich przestałby istnieć świat jaki znamy. Znikły by nasiona, owoce i roślinność, a wraz z nią zwierzęta, które się nią odżywiają. Następnie wyginęłyby drapieżniki odżywiające się tymi zwierzętami, a w końcu człowiek.

Pszczoły to czułe na zanieczyszczenia owady, które obecnie giną w zastraszającym tempie. Dlatego ważne jest aby aktywnie działać na rzecz ratowania pszczół.

Poznajmy pszczoły odcinek 3

Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek – miód.

Nektar z kwiatów to podstawowy surowiec do produkcji miodu.

Pszczoła miodna to wielki darczyńca życia na naszej planecie, swą mozolną pracą obdarowuje zarówno naturę jak i nas samych. Praktycznie każdy z nas na własnej skórze doświadczył nie tylko cudownego miodu pszczelego, ale także wielu pozytywnych aspektów z innych produktów pszczelich.

Propolis, mleczko pszczele, pierzga, pyłek kwiatowy, wosk pszczeli, już wspomniany miód pszczeli, co ciekawe i jad pszczeli to podstawowe dzieła pszczele, które z każdym rokiem zyskują na wartości w oczach tych, którzy mieli przyjemność doświadczyć ich działania.

Na bazie tych darów pszczelich powstają leki i cenne kosmetyki. Na bazie tychże wyjątkowych naturalnych komponentów, wytwarza się lecznicze maści (doskonałe na trudno gojące się rany), a także środki odkażające oraz wzmacniające (stosowane podczas rekonwalescencji). Produkty kosmetyczne produkowane z „pszczelich cudów” doskonale regenerują skórę, odbudowują oraz wzmacniają strukturę włosa. Propolis i miód mogą być jednym z naturalnych komponentów na bazie których mogą powstać skuteczne leki na raka i glejaka mózgu.